Edukacja

A-B C-H I-O P-R S-Z
  • Ceduła giełdowa

    Ceduła giełdowa - oficjalny komunikat publikowany każdorazowo po zamknięciu sesji. Podaje ceny i kursy akcji i obligacji z danej sesji, zawiera najwyższe i najniższe kursy i ceny notowane w ciągu dnia, wykazuje tendencje na danym rynku, może także (jak Ceduła Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych) podawać informacje o emitentach i różnego rodzaju statystyki, dotyczące rynku giełdowego.

  • Cele inwestycyjne Funduszu

    Cele inwestycyjne funduszy - zgodnie z ustawą o funduszach inwestycyjnych, celami inwestycyjnymi funduszy inwestycyjnych otwartych oraz specjalistycznych funduszy inwestycyjnych otwartych mogą być wyłącznie:

    •  ochrona realnej wartości aktywów funduszu inwestycyjnego lub
    •  osiąganie przychodów z lokat netto funduszu inwestycyjnego, lub
    •  wzrost wartości aktywów funduszu inwestycyjnego w wyniku wzrostu wartości lokat.

     

  • Cena nabycia jednostki uczestnictwa

    Cena nabycia jednostki uczestnictwa - to cena jednostki uczestnictwa, po jakiej fundusz zbywa jednostki. Ustalana jest na podstawie wartości aktywów netto funduszu przypadających na jednostkę uczestnictwa (WANJU) i powiększona o opłatę manipulacyjną, pobieraną przez fundusz przy zbywaniu jednostek uczestnictwa. Jeśli fundusz nie pobiera opłaty manipulacyjnej, cena nabycia jest równa wartości WANJU.

  • Cena odkupienia jednostki uczestnictwa

    Cena odkupienia jednostki uczestnictwa - to cena jednostki uczestnictwa, po jakiej fundusz odkupuje jednostki od uczestników. Ustalana jest na podstawie wartości aktywów netto funduszu przypadających na jednostkę uczestnictwa (WANJU). Jeżeli statut funduszu przewiduje pobieranie opłat manipulacyjnych przy odkupywaniu jednostek, to cena odkupienia jest równa wartości WANJU, pomniejszonej o tą opłatę.

  • Depozytariusz

    Dla ochrony środków uczestników funduszy powołana została instytucja depozytariusza. Jego zadaniem jest przechowywanie aktywów funduszu inwestycyjnego oraz kontrola funduszu w zakresie zgodności działań funduszu z przepisami prawa i statutem funduszu. Depozytariuszem może być jedynie bank z siedzibą w Polsce, którego fundusze własne wynoszą co najmniej 100 mln zł lub Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych.

  • Dzień roboczy

    Dzień w którym Giełda Papierów Wartościowych i BondSpot S.A. są otwarte dla dokonywania zwykłych transakcji na prowadzonych przez nie rynkach.

  • Dzień wyceny

    Dzień wyceny - dzień, w którym dokonuje się wyceny Aktywów Funduszu, ustala się Wartość Aktywów Netto Funduszu oraz ustala się Wartość Aktywów Netto na Jednostkę Uczestnictwa Funduszu. Dniem tym jest każdy Dzień Roboczy.

  • Free float

    Free float - wskaźnik informujący o ilości akcji, znajdujących się w wolnym obrocie. To stosunek liczby akcji posiadanych przez drobnych akcjonariuszy (posiadających nie więcej niż 5 proc. akcji spółki) do ogólnej liczby akcji spółki. Z pojęciem free float ściśle jest związana płynność: im wyższy free float, tym wyższa płynność danego papieru. Na płynność zwracają uwagę inwestorzy przy wyborze spółki, w którą chcą zainwestować. Płynny papier to taki papier wartościowy, który można sprzedać w dużym pakiecie akcji, w krótkim czasie i nie powoduje to znacznego spadku ceny.

  • Front load

    Front load – opłata na wejściu (np. w przypadku rozpoczęcia inwestycji w niektóre fundusze inwestycyjne).

  • Fundusz inwestycyjny

    Fundusz inwestycyjny to instytucja zbiorowego inwestowania, która lokuje powierzone mu przez nas środki w różne instrumenty dostępne na rynku finansowym. W zależności od typu funduszu, większa część środków może być inwestowana w akcje lub w papiery dłużne, czyli np. obligacje i bony skarbowe. W Polsce jedynymi podmiotami uprawnionymi do zarządzania funduszami (czyli inwestowania powierzonych mu przez nas środków) są Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych.

  • Fundusz inwestycyjny otwarty (FIO)

    fundusz inwestycyjny zbywający jednostki uczestnictwa, charakteryzujący się brakiem ograniczeń co do możliwości przystąpienia oraz rezygnacji z uczestnictwa (a w konsekwencji ciągle zmieniającą się liczbą uczestników i tytułów uczestnictwa). Zbywa jednostki uczestnictwa i dokonuje ich odkupienia na żądanie uczestnika. Fundusz inwestycyjny otwarty zbywa i odkupuje jednostki uczestnictwa z częstotliwością określoną w statucie, zwykle w każdym dniu roboczym. Uczestnikiem funduszu inwestycyjnego otwartego może być każdy.

  • Fundusz inwestycyjny zamknięty (FIZ)

    fundusz inwestycyjny emitujący certyfikaty inwestycyjne, charakteryzujący się ograniczonym dostępem inwestorów (określana jest minimalna kwota inwestycji, możliwość przystąpienia istnieje w okresie subskrypcji certyfikatów oraz w późniejszym okresie jedynie poprzez nabycie certyfikatów na rynku wtórnym) oraz ograniczoną możliwością "wyjścia" (fundusz inwestycyjny zamknięty wykupuje certyfikaty inwestycyjne jedynie w przypadkach wskazanych w statucie, np. raz na kwartał). Charakteryzuje się szerokim katalogiem dopuszczalnych lokat

  • Fundusz parasolowy

    fundusz inwestycyjny z wydzielonymi subfunduszami (konstrukcja która pozwala na utworzenie w ramach jednego funduszu inwestycyjnego kilku subfunduszy, z których każdy może realizować własną politykę inwestycyjną). "Parasolem" jest w tym przypadku cały fundusz, który posiada osobowość prawną i może być podmiotem praw i obowiązków, pod tym parasolem z kolei znajdują się subfundusze, które w rzeczywistości mają odrębne portfele inwestycyjne i nie posiadają osobowości prawnej.

  • Fundusze o bardzo niskim poziomie ryzyka

    Za takie fundusze uznaje się fundusze rynku pieniężnego, które inwestują do 100% w papiery dłużne Skarbu Państwa, których okres wymagalności (wykupu przez Państwo) wynosi do 12 miesięcy.

  • Hedging

    Hedging - termin pochodzi od angielskiego czasownika to hedge, oznaczającego m.in. zabezpieczenie.

    Dla inwestora oznacza operację zabezpieczającą, której celem jest utrzymanie wartości portfela, a nie osiągnięcie zysku. To transakcja zawarta na rynku instrumentów pochodnych - rynku terminowym, zmierzająca do osiągnięcia przeciwnego skutku niż rezultaty kontraktu na rynku aktywów bazowych. Obie transakcje zawierane są na ten sam instrument finansowy lub towar, zajmując przeciwstawne pozycje. Ich celem jest zmniejszenie do minimum strat i zabezpieczenie przed ryzykiem. Zmiany jednego rynku równoważą zmiany przeciwne innego i w ten sposób pozycja globalna inwestora pozostaje na nie zmienionym poziomie, niezależnie od fluktuacji stopy oprocentowania, kursu waluty, kursu akcji, ceny towaru, indeksu akcji itp.

  • Hossa

    Hossa - długotrwała zwyżka kursów papierów wartościowych, podnosząca w istotny sposób wycenę poszczególnych walorów, jak i całego rynku.