Edukacja

A-B C-H I-O P-R S-Z
  • IBAN

    IBAN (ang. International Bank Account Number) - międzynarodowy numer rachunku bankowego. W praktyce jest to 26-cyfrowy numer rachunku bankowego, do którego na początku dodany jest kod identyfikacyjny kraju – w przypadku Polski „PL”. Tak więc numer rachunku bankowego w standardzie IBAN wygląda następująco: PL aa bbbbbbbb cccccccc cccccccc gdzie: PL to kod kraju, aa (2 cyfry) to liczba kontrolna, która jest kombinacją nastepujących po niej cyfr i świadczy o prawidłowości/nieprawidłowości całego numeru konta, bbbbbbbb (8 cyfr) to kod banku, cccccccc cccccccc (16 cyfr) to numer rachunku.

  • Instrumenty rynku pieniężnego

    Instrumenty rynku pieniężnego - papiery wartościowe, takie jak bony skarbowe, obligacje o krótkim (do jednego roku) terminie wykupu oraz depozyty na okres jednego roku.

  • Jednostki uczestnictwa

    Jednostki uczestnictwaPieniądze wpłacane przez Państwa do funduszu przeliczane są na tzw. jednostki uczestnictwa. Stanowią one tytuł prawny do uczestnictwa w dochodach wypracowywanych przez fundusz. Nabywając jednostki uczestnictwa w każdym momencie możemy zażądać ich odkupienia przez fundusz po aktualnej wycenie.

  • KDPW

    KDPW - Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych S.A. to w Polsce centralna instytucja odpowiedzialna za prowadzenie i nadzorowanie systemu depozytowo - rozliczeniowego w zakresie obrotu papierami wartościowymi. Podstawowe zadania KDPW to przechowywanie i rejestracja papierów wartościowych będących w publicznym obrocie, obsługa realizacji zobowiązań emitentów wobec właścicieli papierów wartościowych, wystawianie świadectw depozytowych, organizacja i prowadzenie rozliczeń transakcji, nadzór nad zgodnością wielkości emisji papierów wartościowych znajdujących się w obrocie. KDPW prowadzi również fundusz gwarancyjny utworzony z wpłat swoich uczestników, który zapewnia wykonanie rozliczeń w przypadku wystąpienia braku środków pieniężnych niezbędnych do rozliczenia transakcji na rachunku uczestnika.

  • Konwersja jednostek uczestnictwa funduszu inwestycyjnego

    Konwersja jednostek uczestnictwa funduszu inwestycyjnego (ang. switch) - przenoszenie zainwestowanych w funduszu inwestycyjnym pieniędzy do innego funduszu zarządzanego przez to samo towarzystwo funduszy inwestycyjnych. Polega to na odkupieniu przez fundusz wskazanej liczby jednostek i jednoczesnym nabyciu za tę samą kwotę jednostek uczestnictwa w innym funduszu.

  • Limit inwestycyjny

    Limit inwestycyjny - określona w procentach część aktywów funduszu inwestycyjnego, która może być zainwestowana w poszczególne instrumenty finansowe.

  • Memorandum informacyjne

    Memorandum informacyjne - muszą je przygotować spółki, które chcą, aby ich akcje były notowane na regulowanym rynku pozagiełdowym. To dokument zbliżony konstrukcją do prospektu emisyjnego, ale zakres zamieszczonych w nim informacji jest znacznie mniejszy. Oba dokumenty są podstawą do oceny emitenta i wydania zgody do dopuszczenia papierów do publicznego obrotu.

  • Nabycie

    Nabycie - nabycie jednostek uczestnictwa wybranego funduszu w wyniku złożenia zlecenia nabycia i wpłacenia odpowiednich środków. Wpłaty mogą być dokonywane przelewem z banku/przekazem pocztowym bezpośrednio na konto funduszu.

  • Odkupienie

    Odkupienie - odkupienie od uczestnika przez fundusz jednostek uczestnictwa. W zleceniu odkupienia uczestnik określa liczbę jednostek albo kwotę, za jaką mają być odkupione. Środki uzyskane z transakcji zostaną przekazane na konto bankowe uczestnika, wskazane przez niego w zleceniu. Aktualnie odkupienie jednostek uczestnictwa nie jest obciążone opłatą manipulacyjną. Zlecenia można składać osobiście, przez pełnomocnika w POK-u lub telefonicznie/faksem/internetem - po podpisaniu odpowiedniej umowy.

  • Opłata manipulacyjna

    Opłata manipulacyjna - opłata pobierana jednorazowo od wpłat za nabycie jednostek uczestnictwa funduszu inwestycyjnego. Maleje ona wraz ze wzrostem inwestowanych kwot z uwzględnieniem akumulacji wpłat.

  • Opłata za zarządzanie

    Opłata za zarządzanie - wynagrodzenie pobierane przez TFI z tytułu zarządzania funduszem inwestycyjnym. Pokrywane jest z aktywów funduszu w każdym dniu wyceny, a jego maksymalny poziom nie może być wyższy niż ustalony w statucie funduszu - należy do kategorii kosztów limitowanych. Wyliczana przez fundusz wartość jednostki uczestnictwa uwzględnia tę opłatę.

  • Osoby zajmujące eksponowane stanowisko polityczne

    Osoby zajmujące eksponowane stanowisko polityczne to osoby fizyczne mające miejsce zamieszkania poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tj.:

    a) szefów państw, szefów rządów, ministrów, wiceministrów lub zastępców ministrów, członków parlamentu, sędziów sądów najwyższych, trybunałów konstytucyjnych oraz innych organów sądowych, których orzeczenia nie podlegają zaskarżeniu, z wyjątkiem trybów nadzwyczajnych, członków trybunałów obrachunkowych, członków zarządów banków centralnych, ambasadorów, chargés d’affairs oraz wyższych oficerów sił zbrojnych, członków organów zarządzających lub nadzorczych przedsiębiorstw państwowych - którzy sprawują lub sprawowali te funkcje publiczne w okresie roku od dnia zaprzestania spełniania przesłanek określonych w tych przepisach,

    b) małżonków osób, o których mowa w lit. a, lub osoby pozostające z nimi we wspólnym pożyciu, rodziców i dzieci osób, o których mowa w lit. a, małżonków tych rodziców i dzieci lub osoby pozostające z nimi we wspólnym pożyciu,

    c) które pozostają lub pozostawały z osobami, o których mowa w lit. a, w ścisłej współpracy zawodowej lub gospodarczej lub są współwłaścicielami podmiotów prawa, a także jedynymi uprawnionymi do majątku podmiotów prawa, jeżeli zostały one założone na rzecz tych osób.